مته گردبر چیست؟

مته گردبر یکی از ضروری‌ترین ابزارهای مورد استفاده در صنایع مختلف مانند تاسیسات، سوراخ‌کاری، سوله‌سازی، نصب یراق‌آلات، تجهیزات روشنایی و … می‌‌باشد که امروزه انجام بسیاری از فعالیت‌های صنعتی بدون استفاده از مته گردبر بسیار سخت و حتی ناممکن است. مته گردبر یک استوانه توخالی با دندانه های مختلف (اره‌ای و گرد) است که با کمک آن‌ها برای برش و سوراخ‌کاری سطوح مختلف به کار می‌رود. استفاده از مته گردبر در مقایسه با مته‌های دیگر چندان متفاوت نیست و می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد.

مته‌ها را می‌توان با توجه به عوامل زیر دسته‌بندی نمود:

  • بر اساس شکل دندانه‌ها
  • بر اساس اندازه‌ی محور
  • بر اساس کاربری

مهمترین نکته‌ی کار با مته گردبر و دریل مگنت ابتدا انتخاب دستگاه و مته گردبر مناسب و سپس اپراتور ماهر و حرفه‌ای که با حوصله و یکنواخت کار سوراخکاری را انجام دهد، در استفاده از این ابزارآلات می‌باشد. استفاده از دریل‌مگنت سایز مناسب که باعث فشار به آرمیچر دستگاه نشود، انتخاب مته با درجه کیفی بالای اصل که موجب فشار به دریل‌مگنت نشود به همراه رعایت نکات ایمنی دیگر در کنار یکدیگر موجب بالا رفتن راندمان و بهره‌وری شما از فعالیت صنعتی خواهد شد.

تفاوت مته TCT و HSS

کاربرد مته های گردبر و طرز استفاده آن

مته‌های TCT قابلیت سوراخ‌کاری فلزات سخت کاری شده تا HRC40، انواع استنلس استیل و V2a ،V4a و انواع فولادها (هاردوکس، اینکونل، تیتان) و حتی مواد غیر آهنی مانند آلومینیوم، مس و برنج را دارند.

مته‌های HSS از فولاد ابزار مخصوص HSS-EX و پودر استیل ASP ساخته شده‌اند. سخت کاری مته‌های HSS به صورت منطقه‌ای برای انعطاف‌پذیری و جلوگیری از شکست و تا سختی ماکزیمم HRC68 در نوک مته انجام شده‌است. مته‌های HSS دارای روکش خاصیهستند که باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.

مته‌های گردبر HHS و TCT در قطرهای ۱۲ الی ۱۰۰ میلی‌متر و عمق سوراخ‌کاری ۳۰ – ۵۵ – ۷۵ – ۱۰۰ میلی‌متر تولید می‌شوند که می‌توانید از مته‌سرا بزرگترین فروشگاه اینترنتی مته در ایران به راحتی و با اطمینان خریداری کنید.