معرفی ابزار

چکش و انواع آن

چکش و انواع آن

انسان های اولیه برای رفع نیازها و احتیاجات خود ابزارهایی را از سنگ و چوب می ساختند که چکش هم نوعی از این ابزارها بوده است اما به شکل ابتدایی خود.

استفاده از یک شی سنگین برای ضربه زدن به اشیا همواره در طول تاریخ وجود داشته است.

زمانی که انواع سنگها در شکل‌های مختلف برای ضربه زدن سنگ های دیگر، چوب و یا چیزهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفت تا آنها را بشکند و یا به آن‌ها چهره‌ای متفاوت بدهد.

این همان چکش بود که کم کم و به مرور زمان تغییر کرده و تکامل یافت تا به صورت امروزی خود درآمد.

با ما همراه باشید تا اندکی در مورد تاریخچه و نوع استفاده چکش چیزهایی را بیاموزید.

تاریخچه ای مختصری در مورد وسیله‌ای به نام چکش

در حدود تقریبا ۳۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح در دوره پارینه سنگی، انسان‌ها با استفاده از نوارهای چرمی یا پوست حیوانات سنگ ها را به چوب متصل می کردند تا به عنوان تبر یا چکش از آن استفاده کنند.

و بعد از اینکه آهن وارد زندگی بشر شد در بین النهرین و حدود ۳ هزار سال پیش از میلاد تبرهایی با سر برنزی و مسی ساخته شد.

و بدین شکل بود که سر این ابزار دارای سوراخی بود که دسته ای می شد در آن قرار داد و بعدا نیز میخ هایی از جنس مس یا برنز ساخته شد و به طبع آن هم چکش برای کوبیدن آن میخ ها از همین جنس تولید گردید.

همینطور این ابزار دستی توسط بشر تکامل یافت تا در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد صنعتگرانی که در روم باستان می زیستند برای کار روی چوب و سنگ و غیره چندین نوع از چکش ها با سر آهنی ساخته و تولید کردند.

و حتی چکش‌های دو شاخی را هم که دارای یک طرف با سطح ضربه زننده و یک طرف شکافی منحنی دار برای بیرون کشیدن میخ بود در حدود هفتاد و پنج سال بعد از میلاد ساخته شد.

و بدین وسیله کارها را برای خود راحت تر و آسان تر کردند.

در سال ۱۸۴۰ میلادی در آمریکا آهنگری به نام دیوید میدول چکشی دوشاخی را ساخت که سر آن در نزدیک به دهانه ضخامت کمتری داشت و سر به سمت پایین نیز متمایل بود.

این سر تحمل و قدرت بیشتری را برای دسته چک فراهم می‌کرد تا در موقع استفاده برای بیرون کشیدن میخ از شل شدن آن جلوگیری کند و با همین تغییر چکش ساخت او به قدری طرفدار و متقاضی پیدا کرد که او مغازه آهنگری خود را کم کم به یک کارخانه گسترده‌تر تبدیل کرد تا بتواند از پس تقاضاهای فراوان مردم براید.

تقریبا تمام چکش‌های دوشاخی امروز از ساخت آن چکش الهام گرفته اند

اما با پیشرفت مشاغل و تخصصی شدن حرفه‌های مختلف مخصوصاً در حرفه‌ای مانند آهنگری، سنگ تراشی، کفاشی، کشتی سازی و کارهای ساختمانی و بنایی، کابینت سازی و حتی کارهای ظریف و تزئینی مانند منبت کاری، معرق کاری، طلا سازی و غیره چکش های خاص و منحصر به فردی با توجه به کارایی مختلف در آن طراحی و ساخته شد

چکش های مدرن شکل ها، مواد اولیه و همینطور وزن های متفاوتی دارند و با وجود تنوع گوناگونی که در ساخت این ابزار صورت گرفته است اما کماکان شاهد طرح های جدید در ساخت چکش به شکل های خاص تر هستیم.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.